داستان این کتاب داستان علمی‌تخیلی در شهر لندن و در سال 2540 واقعه برای خرید رمان انگلیسی اورجینال می‌ افتد . انسان‌ها به یاری علم ژنتیک توانسته‌اند انسان‌هایی از پیش تعیین‌شده خلق و خوی نمایند .

آلدوکس هاکسلی در سال ۱۹۵۸ مقاله‌ای با اسم بازدیدی مجدد از دنیای زیبا خرید رمان انگلیسی اورجینال جدید نوشت . وی درین مقاله اتفاق ها پیش آمده در ۲۶سال پیشین را ارزیابی کرد و مدعا شد که فرهنگ وتمدن بشری با سرعتی دوچندان بیشتر از پیش‌بینی‌های وی , دارااست در سوی این عالم حرکت‌ می‌نماید .

وی در‌این کتاب داستان دو وجه متعدد از دنیا آخرالزمانی را به تصویر خرید رمان انگلیسی اورجینال میکشد : وجه اولیه پیشرفت‌های علمی و روانشناسی , فراگیرشدن رفاه و آشتی و کاهش سختی و بیماری است . وجه دیگر قربانی شدن هنر , علاقه , ادبیات , مذهب , کانون خانواده و تمدن است .

هاکسلی اسم بیشتر شخصیت‌های کتاب داستان خویش را از اسم شخصیت‌های شناخته شده حقیقی وواقعی که تنی چند از آنان در هنگام نشر کتاب زنده بودند , برگرفته‌ است :

خرید رمان انگلیسی اورجینال برنارد مارکس : برگرفته از جرج برنارد شاو نمایشنامه‌نویس انگلیسی و کارل مارکس اندیشمند آلمانی و تولید کننده اثراتی زیرا سرمایه و مانیفست کمونیست .

خرید رمان انگلیسی اورجینال لنینا کراون : برگرفته از ولادیمیر لنین رهبر بلشویک‌های انقلابی شوروی .

خرید رمان انگلیسی اورجینال فانی کراون : برگرفته از فانی کاپلان که کارایی ناموفقی برای ترور لنین داشت . هاکسلی به صورت طنزآمیزی لنینا و فانی را دو دوست صمیمی قرار داده‌است .

جان وحشی : برگرفته از وحشی با حجب و حیا ( Noble Savage ) اصطلاحی که اولین دفعه بوسیله جان درایدن تالیف کننده انگلیسی قرن هفدهم در تعریف مردم جامعه ها ابتدایی و غیرمتمدن به فعالیت رفت . وحشی محجوب یکی‌از اصطلاحات مد نظر ژان ژاک روسو فیلسوف آزادی‌خواه عصر روشنگری هم بود .

توماس یا این که توماکین : برگرفته از توماس مالتوس جمعیت‌شناس انگلیسی که هشدارهای وی در خصوص خطرها ارتقاء جمعیت نقش مهمی در کاهش زاد و ولد در اروپا داشت .

خرید رمان انگلیسی اورجینال بنیتو هوور : برگرفته از بنیتو موسولینی دیکتاتور ایتالیا و هربرت هوور رئیس‌جمهور ایالات متحده .

خرید رمان انگلیسی اورجینال هلمولتز واتسون : برگرفته از دکتر و فیزیکدان آلمانی هرمان فون هلمولتز و روانشناس رفتارگرای آمریکایی جان واتسون .

خرید رمان انگلیسی اورجینال داروین بناپارت : برگرفته از چارلز داروین زیست‌شناس انگلیسی , تالیف کننده اصل گونه های و ناپلئون بناپارت رهبر امپراتوری بعداز انقلاب فرانسه .

هربرت باکونین : برگرفته از میخائیل باکونین نظریه‌پرداز و انقلابی آنارشیست روس .

مصطفی موند : برگرفته از مصطفی کمال آتاتورک بنیان‌گذار ترکیه نوین و آلفرد موند تاجر و سیاست‌مدار نخبه انگلیسی .

ساروجینی انگلس : برگرفته از ساروجینی نایدو سیاست‌مدار هندی و فردریک انگلس همکار کارل مارکس .

فیفی برادلو : برگرفته از سیاست‌مدار ملحد انگلیسی چارلز برادلو .

خرید رمان انگلیسی اورجینال جوانا دیِزِل : برگرفته از رودلف دیزل از مهندس آلمانی و اختراع کننده موتور دیزل .

کلارا دتردینگ : برگرفته از هنری دتردینگ بنیان‌گذار کمپانی نفتی رویال داچ .

تام کاواگوچی : برگرفته از اکای کاواگوچی راهب بودائی ژاپنی و اول سفرنامه‌نویس ژاپنی از نپال و تبت .

ژان ژاک حبیب‌الله : برگرفته از ژان ژاک روسو فیلسوف اومانیست فرانسوی و حبیب‌الله خان رهبر افغانستان در اولِ قرن بیستم .

خانم کیت : رئیس کارگاه اتون , برگرفته از جان کیت رئیس انگلیسی قرن نوزدهم .

پوپه : برگرفته از پوپه شورشی سرخ‌پوست که مسبب ناآرامی مهمی در ایالات متحده دارای شهرت به کودتا پوپه است .

همگی این شخصیت‌ها حقیقی می‌باشند و اما پیش از بروز دنیای خوشگل تازه درگذشته‌اند , ولی در کتاب به اسم و گفته‌ها و نظرها آنان اشاره میگردد . نکته زیاد جذاب در رابطه اسم این کتاب , دنیای زیبا جدید , این است که‌این اسم از فیلم نامه گردباد , اثر ویلیام شکسپیر گرفته‌ شده است . شخصیت حیاتی این کتاب داستان , میراندا , قسمتی از این فیلم نوشت را میخواند . در بخش نهایی کتاب داستان , نقل قول‌های مختلفی نیز از اثر ها شکسپیر گنجانده‌ شده‌ است .

کتاب دنیای خوشگل تازه را سعید حمیدیان به پارسی ترجمه‌ کرده و انتشارات نیلوفر آن را در 295 کاغذ و با ارزش 45000 تومان به بازار کتاب عرضه‌ کرده‌ است .